25.10.2021

Stali sme sa členom Slovenskej rady zelených budov

V septembri tohto roka sme sa stali členom Slovenskej rady zelených budov na Slovensku (SKGB). Spolu s ďalšími desiatkami členov platformy nás spája spoločná vízia udržateľnej výstavby na Slovensku. V nadväznosti nato sme vytvorili internú pracovnú skupinu. Tá sa bude systémovo zameriavať na tematiku zelených technológií a ich implementáciu do našich projektov.

Rovnako ako všetky segmenty ekonomiky, aj celé stavebníctvo je zodpovedné za produkciu emisií CO2. Iba spoločným úsilím dokážeme znížiť uhlíkovú stopu a naplniť cieľ EÚ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. 

Zelené riešenia a zeleň sú súčasťou aj nášho najväčšieho projektu Slnečnice v bratislavskej Petržalke od začiatku: ,,Ako jednu z priorít sme riešili v projekte zelený zdroj energie na vykurovanie. Od začiatku sme budovali solárny ohrev vody. Budovy majú solárne kolektory, ktoré pokryjú významnú časť potreby teplej vody. V zime si najmä z dôvodu kúrenia v našich klimatických podmienkach musíme dopomáhať vysokokvalitnými kondenzačnými kotlami s efektívnou reguláciou, ktoré tiež považujem za zelené riešenie,“ prezrádza v zaujímavom rozhovore riaditeľ výstavby Ladislav Hoffmann. 

V našom najväčšom projekte Slnečnice v bratislavskej Petržalke bol od začiatku silný akcent na to, aby bola v štvrti prítomná zeleň v dostačujúcom objeme. Projekt smerujeme tak, aby zeleň i budovy tvorili kompaktný celok.  ,,Aj preto teraz v polovici plánovaného procesu máme v Slnečniciach vysadených už takmer tisíc stromov rôznych druhov. V tomto trende plánujeme spolu s ďalším územným rozvojom pokračovať,“ dodáva L. Hoffmann. 

Plaketu člena  SKGB sme prebrali počas 10. ročníka odbornej konferencie Týždeň zelených budov v Bratislave.

Späť na všetky novinky