24.03.2022

Rezidenčný projekt SO-HO prinesie do Prahy kozmopolitnú atmosféru

Newyorské SoHo je domovom obchodu, kultúry i zábavy, ale aj miestom bývania, v ktorom sa stretávajú ľudia z celého sveta. Kozmopolitnú atmosféru plánujeme priniesť aj do mestskej časti Holešovice v Prahe. Časť projektu SO-HO, ktorého výstavbu rozbehneme v prvom kvartáli tohto roka, totiž pozostáva z prestavby industriálnej budovy bývalej továrne Tesla. Celkovo prinesie investícia približne 100 mil. eur do Holešovíc takmer 500 bytov a loftov.

Výstavbu prvej etapy projektu, ktorá sa zameriava práve na modernizáciu a prestavbu objektu bývalého závodu Tesla Holešovice, sme zahájili vo februári 2022. Už niekoľko rokov nevyužívaná budova prejde komplexnou rekonštrukciou a modernizáciou, po ktorej v nej vznikne 148 unikátnych bytov a loftov s industriálnym charakterom. „Nielen prvá etapa, ale celý projekt kladie dôraz na zachovanie génius loci lokality vytvorený priemyselným charakterom budov, ale aj spoločenským životom, ktorý si tu prirodzene našiel svoje miesto,“ dodáva Aleš Svatoň, riaditeľ českej pobočky Cresco Real Estate.

Pražské Holešovice totiž ukrývajú viaceré kultúrne a spoločensky zaujímavé ciele, ako je Dox – Centrum súčasného umenia, antikvariáty či divadlá, reštaurácie a grafitti murály. Aj samotný názov projektu SO-HO (SOuth HOlešovice) je preto odkazom na podobnú atmosféru newyorskej štvrte SoHo (South of Houston Street). „Prežil som v Holešoviciach veľa rokov, vnímam atmosféru a energiu, ktorá tu v niektorých častiach veľmi pripomína New York a jeho SoHo,“ vysvetľuje Robert Jašek, riaditeľ agentúry Graffitti Networks, ktorá stojí za vizuálnym štýlom projektu. V prízemí prvej etapy vznikne promenáda s maloobchodnými prevádzkami lokálneho charakteru, fitness či reštaurácie a kaviarne.

Napriek podobnosti s charakterom newyorskej časti So-Ho boli hlavnou inšpiráciou lokálna architektúra a DNA. „Naším návrhom novovznikajúcej časti SO-HO Rezidence nadväzujeme na budovu bývalej Tesly Holešovice a dotvárame tak v mieste klasickú štruktúru holešovických blokov. Priestupnosť a živý parter budov považujeme vo fungujúcom meste za samozrejmosť. V koncepte sme starostlivo pracovali na premyslených detailoch domov,“ vysvetľuje David Wittassek, partner ateliéru QARTA Architektura, ktorý stojí za architektonickým návrhom.

Nová mestská alej s promenádou

Celkovo preinvestujeme v projekte SO-HO 100 mil. eur, pričom po dokončení druhej a tretej etapy v roku 2025 tu vznikne celkovo takmer 500 bytov a loftov. Prvá etapa by mala byť dokončená už v roku 2024. SO-HO pritom nie je klasickým developerským projektom, ale okrem modernizácie existujúceho brownfieldu, a jeho citlivého prepojenia s novými budovami, kladie dôraz na kvalitnú architektúru v parteri budov a prepojenie s okolitou zeleňou.

Súčasťou projektu bude aj novovysadená mestská aleja s vyrastenými stromami a okrasnými rastlinami, ale aj zelené strechy a strešné terasy. Tie v letných mesiacoch pomôžu nielen ochladiť samotné budovy a byty v nich, ale aj zlepšia klímu v celej lokalite. „Inšpirujeme sa po celom svete, sledujeme, ako sa mení architektúra a rezidenčné bývanie nielen u nás na Slovensku či v Českej republike,“ vysvetľuje Štefan Beleš, zakladateľ a predseda predstavenstva skupiny CRESCO REAL ESTATE.

Ako dodáva Š. Beleš, citlivá revitalizácia zastavaných území je veľkou témou v európskych, ale aj severoamerických mestách. „Na miestach brownfieldov v Kodani, Londýne či New Yorku vznikajú nové štvrte, ktoré si zachovávajú svoj industriálny charakter. Zároveň sa však vďaka novej energii stávajú miestami pre prácu i život. Teší ma, že aj my môžeme prispieť k rozvoju takejto výnimočnej lokality v pražských Holešoviciach,“ dopĺňa Š. Beleš.

Späť na všetky novinky