13.06.2023

Realitné konferencie sa niesli v témach krízy na trhu a dostupnosti bývania, zúčastnili sme sa ich aj my

Komplikovanejšia situácia na realitnom trhu sa stala v posledných mesiacoch skutočnosťou. Ceny bytov a rovnako aj úrokové sadzby hypoték vzrástli a finančná dostupnosť bývania klesá. Na túto situáciu sme zareagovali aj my v CRESCO REAL ESTATE a na trh sme priniesli revolučnú službu Hyponájom. O dostupnosti vlastného bývania a zmenách na trhu sa diskutovalo aj na konferenciách TREND Reality & Development a SME Reality summit 2023, ktorých sa zúčastnil náš výkonný riaditeľ Ján Krnáč.

To, že realitný trh nie je rovnaký ako pred rokom sme pocítili všetci. Zmeny na realitnom trhu sú dôsledkom najmä rastúcich úrokových sadzieb od februára minulého roku. Hypotéku si môže dovoliť čoraz menej ľudí a tí, ktorí majú túto možnosť, váhajú s kúpou vlastnej nehnuteľnosti.

Menšie byty sú aktuálny trend

Dvere sa otvorili predaju starších nehnuteľností, ktorým klesli ceny. V prípade novostavieb sa však takýto postup nedá očakávať, nakoľko developeri počas ich výstavby čelili rekordným cenám materiálov a energií. „V prípade starších bytov určitý pokles cien nastal a predpokladáme, že bude aj pokračovať. Zníženie dostupnosti financovania cez hypotéky z dôvodu vysokých úrokových sadzieb zapríčinilo, že značná časť ľudí, ktorí by kúpu bytu ešte pred rokom bez problémov zvládli, si teraz už rovnaký úver nemôžu dovoliť. Menej záujemcov potom prirodzene znamená aj pokles cien. To však neplatí pri novostavbách, ktoré boli stavané počas posledných rokov,“ dodáva Ján Krnáč na konferencii týždenníka TREND.

Diskusiu na konferencii TREND uzavreli developeri s tým, že ako kľúčovú zmenu, ktorá z aktuálnej situácie vyplynie označili postupné stavanie menších bytov, ktorých už teraz pribúda čoraz viac. Menšie byty tak už nie sú len trendom, ale tiež nevyhnutnosťou z pohľadu výstavby a financovania bývania. Prečítajte si viac z diskusie na konferencii TREND Reality & Development tu

Nájom sa odrátava z ceny bytu

Konferencia SME Reality summit 2023 bola zameraná najmä na dostupnosť bývania. Zaoberala sa otázkami kúpy bytov a foriem alternatív financovania bývania. Na aktuálnu situáciu reagujú developeri rôznymi ponukami služieb a produktov, ktoré dostupnosť vlastného bývania podporujú. My sme priniesli na trh jedinečnú službu Hyponájom.  „Vnímame problémy, ktorým čelia záujemcovia o bývanie v novostavbách a aj preto sme prišli s novou službou Hyponájom. Vďaka nej sa do svojho vybraného bytu môžu nasťahovať hneď a vyriešiť si lepšie podmienky hypotéky môžu v pokoji počas dvoch rokov. V tomto období majú aj garantovanú odkupnú cenu bytu a zároveň, ak splnia podmienky, bude sa ich mesačný nájom odrátavať z ceny nehnuteľnosti,“ vysvetľuje Ján Krnáč.

Späť na všetky novinky