14.12.2013

Kupujem jednoizbový byt

Zvýšená pozornosť pri výbere je dôležitá

Jednoizbové byty sú špeciálna skupina, keď často prechádzame do menšieho priestoru na život, než sme zvyknutí, a tiež zväčša ide o prvé vlastné bývanie. Skrátka – konečne vo svojom. Prísne nastavené kritériá sú celkom pochopiteľné. A potom prichádza stretnutie s realitným trhom…

Keď cena vyhovuje, ale byt nemá balkón, nepáči sa vám lokalita alebo je zle riešený

Približne takto bude vyzerať váš zoznam vyhliadnutých 1-izbových bytov. Cena je prijateľná, lenže pri každom byte svieti jedno veľké „ALE“. Cenový strop je mimoriadne dôležité kritérium a maximálnu cenu by sme rozhodne nemali idealisticky zvyšovať. Robíme tak všetci, je to pochopiteľné. Pridaním každej tisícky sa čoraz viac približujeme k našim predstavám, lebo nájsť vyhovujúcu ponuku pri našom rozpočte je, zdá sa, nemožné. Navyše, ak zoberieme do úvahy, že práve cena 1-izbových bytov je najkolísavejšia a má najväčší rozptyl od minima po maximum, je zrazu zdanlivo náročná úloha na svete. Ak sa dnes budeme držať pri zemi, naše budúce ja nám poďakuje. Predpokladom, že nájdeme ten pravý byt, je dobrý rozhľad na realitnom trhu, s upriamením pozornosti na novostavby a stavby vo výstavbe. Tieto objekty často ponúkajú nové bývanie za veľmi príjemné ceny, a ak nás netlačí čas a môžeme počkať napríklad rok, máme šancu spraviť skutočne výhodnú kúpu. Jednoizbových bytov sa netreba báť. Na trhu sú ponuky, kde nájdeme plnohodnotné bývanie za akceptovateľnú cenu a hlavne – budeme tam spokojní.

Kedy vám druhá izba nebude chýbať

Po ujasnení svojich možností ujasňujeme svoje potreby. Aj to však treba robiť správne. Byť blízko výhod centra neznamená bývať v centre. Pokiaľ sa rozhliadnete po lokalitách, ktoré majú dobré dopravné napojenie a autom či MHD sa do centra dostanete do 15 minút, stále žijete blízko výhod mesta. Ak máte predstavu o minimálnej úžitkovej výmere 1-izbového bytu a nemienite z nej ukrojiť, upriamte pozornosť na dispozičné riešenie. Existujú byty s výmerou 40 štvorcových metrov, ktoré svojím riešením neponúkajú možnosť variability. Takže snaha vytvoriť pracovný kútik či spaciu časť s oknom jednoducho nedovolia. Takto nám zostanú nevyužité miesta, kde si síce môžeme zatancovať, ale našej návšteve nezostane nič neodhalené. Alebo sa štvorcové metre jednoducho strácajú kvôli hluchým miestam. Rovnako však existujú byty s plochou 25 štvorcových metrov, s ktorou projektant pracoval mimoriadne precízne, aby raz mohla byť domovom, a nielen miestom na prespávanie. Ako? Dispozícia dovoľuje nájsť miesto na všetko, čo potrebujeme. Alebo sa použili znížené či francúzske okná dodávajúce priestoru vzdušnosť. Menší byt potrebuje balkón. A ak za balkónom nie je mesto, ale príroda, o to lepšie. Pocit stiesnenosti je to posledné, čo by dobrý developér dopustil pri dnes tak vyhľadávaných 1-izbových bytoch. Základom úspechu je rozmeniť nastavené kritériá na drobné a nezovšeobecňovať. Ako sme si povedali; nie je výmera ako výmera. A takto je to so všetkým. Na trhu existujú projekty, ktoré developér poňal doslova ako výzvu v rámci vytvorenia plnohodnotného bývania v 1-izbovom byte. To znamená, že byt nie je len „odrezkom“, kde nasilu vznikol ďalší byt, ale cielene vytváral byt na spokojné bývanie. Často prehliadaným faktom je zasadenie do prostredia. Pokiaľ sa sťahujeme do menšieho bytu, bytové súbory sú vhodnou voľbou. Ak sú priestory medzi jednotlivými domami šetrne riešené, tzn. dostatok zelene, vzdialenosť, súkromie, možnosť oddychu, tak vtedy môžeme hovoriť o majstrovskej práci s exteriérom. Práve toto oceníme pri relaxe na balkóne. A s naším „jednoizbákom“ sme teda získali kus priestoru navyše.

Za svoje peniaze si zaslúžite kvalitu

Rozhodli ste sa predsa investovať a pravdepodobne vás čakajú dlhé roky splácania. Veď ani v prípade jednoizbového bytu nehovoríme o malej sume. Preto by váš nový jednoizbový byt mal byť hlavne príjemným domovom, na ktorý budete radi spomínať. A nezabúdajte ani na budúcnosť takejto nehnuteľnosti. Raz bude opäť artiklom na trhu, či už sa rozhodnete predať ho alebo prenajímať. Práve preto je jeho súčasná, a najmä budúca vyhliadková atraktivita dôležitá. Investícia do jednoizbového bytu za rozumnú cenu je stále dlhodobo výhodná. Tento typ nehnuteľnosti vždy bol a vždy bude vyhľadávaný a jeho následný predaj je jednoduchší ako predaj bytu, ktorého cena sa blíži k cene dvojizbového. Rovnako nemožno podceniť fakt, pod akou taktovkou projekt vznikol. Pri overenom developérovi máte istotu, že stavba bude postavená poriadne, v súlade s najnovšími technológiami, ktoré ovplyvňujú životnosť stavby. A majú ešte jedno veľké plus: použitie moderných technológií znamená aj nízku energetickú náročnosť stavby, čo sa odzrkadlí na nižších pravidelných poplatkoch za energie. A to nie je zanedbateľný fakt! Pekným príkladom v rámci Bratislavy je projekt v blízkosti petržalskej hrádze. Nápaditá architektúra nízkopodlažných budov a upravený exteriér už na prvý pohľad poskytuje kvalitu bývania na úrovni vyššieho európskeho štandardu. Veľkou výhodou je rovnocenne dobrá dostupnosť centra (cesty nezaťažené hustou premávkou, cca 10 min. autom) a prírody (hrádza, lužné lesy doslova za oknom). Čiže rozhodovanie medzi kinom a bicyklovaním tu určite nepodmieňuje dostupnosť, všetko je blízko. Zastávka MHD sa nachádza priamo pri objekte. Príjemným prekvapením je aj fakt, že každý z bytov má balkón či terasu. Obľúbenosť projektu Slnečnice ukazuje pulzujúci život v prvej etape, kde možno nájsť ešte niekoľko voľných bytov. Druhá etapa je však už vo výstavbe a plánované dokončenie je v lete 2015. Pozornosť si tiež určite zaslúži zvýhodnená ponuka druhej etapy, kde sa cena bytov začína už od 47 000 €. Slnečnice ponúkajú, samozrejme, aj 2-, 3- a 4-izbové byty, pričom vybrané z 2. etapy sú tiež so zaujímavou zľavou. Idea projektu, ale aj dostupné ceny len potvrdzujú fakt, že tento projekt bol navrhnutý ako miesto pre krásny život.

Viac informácii na www.slnecnice.sk

Späť na všetky novinky